Μετά από ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατέκτησε ΠΑΝΑΞΙΑ τον πρώτο του τίτλο στο Wimbledon και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την ανοδό του στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, επιβεβαιώνοντας ότι φέτος είναι η χρονιά του! Ο Νόλε νίκησε 3-1 σετ τον Ναδάλ σε έναν συναρπαστικό τελικό!

Τον 3ο τίτλο Grand Slam της καριέρας του και τον πρώτο εκτός Μελβούρνης, κατέκτησε ο εκπληκτικός Νοβακ Τζόκοβιτς μετά την τεράστια νίκη και εμφάνιση επί του υπερασπιστή του τίτλου, Ράφαελ Ναδάλ στον συναρπαστικό τελικό του Wimbledon.

Ο 24χρονος Σέρβος ο οποίος την Παρασκευή εξασφάλισε την ανοδό του στο Νο1 της ATP, επικράτησε με το εκπληκτικό 6-4, 6-1, 1-6, 6-3 του Ισπανού και έγινε ο πρώτος τενίστας, μετά το 2002 εκτός του Φέντερερ και του Ναδάλ, που στέφθεται πρωταθλητής στο "θρυλικό" Βρετανικό Όπεν.

Ο Νόλε ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το 3ο Grand Slam της χρονιάς, εκπληρώνοντας εις διπλούν το παιδικό του όνειρο. Ο τίτλος στο Wimbledon και η κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Με ρεκόρ 48-1 στη φετινή σεζόν, ο Σέρβος δικαίως στέφθηκε πρωταθλητής στο Λονδίνο και πανάξια διαδέχεται τον Ράφαελ Ναδάλ στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, ξεφεύγοντας πλέον από τον Ισπανό με 2000 βαθμούς, βάζοντας ισχυρή υποψηφιότητα να τερματίσει 1ος στο τέλος του επικού 2011 που πραγματοποιεί.

Απ’ την άλλη πλευρά ο Ναδάλ ''πλήρωσε'' το κακό του ξεκίνημα στην αναμέτρηση όπου υστερώντας τόσο στους winners όσο και στα αβίαστα λάθη ,βρέθηκε φυσιολογικά πίσω στο σκορ. Ωστόσο σ’ αυτό συντέλεσε και η εκπληκτική παρουσία του Νόλε που αγωνιζόταν με τρομερό πάθος και θέληση ενώ παράλληλα ήταν για ακόμα μια φορά απόλυτα συγκεντρωμένος.

Ο Ναδάλ προσπάθησε να στείλει τον τελικό στο 5ο σετ, κατάφερε να μειώσει πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό 3ο σετ, όμως στο κρίσιμο σημείο του 4ου σετ, "λύγισε" δείχνοντας ηττοπάθεια και εκνευρισμό, επιτρέποντας στον Νόλε να φτάσει στη νίκη.

1o SET
Η ʽσέντραʼ για το μεγάλο τελικό του 125ου Wimbledon Championships δόθηκε κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες στο Center Court των εγκαταστάσεων του All England Tennis Club. Το πρώτο σετ άρχισε χωρίς ρυθμό και μεγάλα ράλι, ενώ η η ουσία και όχι το θέαμα ήταν αυτή που έπαιζε πρωταρχικό ρόλο, με τους δύο τενίστες να μην ρισκάρουν πολύ, προβαίνοντας σε ένα πιο επιφυλακτικό στυλ παιχνιδιού.

Έτσι, μέσα σε ένα αθόρυβο και ήρεμο, κατά γενική ομολογία, πρώτο σετ η ώρα της κρίσης έφτασε στο 10ο και τελευταίο γκέιμ, όπου ο Νόλε προηγούνταν με 4-5 και μετέφερε όλη την πίεση στον αντίπαλό του που σέρβιρε για να μη χάσει το σετ.

Το άγχος και η νευρικότητα του Ναδάλ, όμως φαίνεται να λειτούργησαν κατασταλτικά, εμποδίζοντας τον να φτάσει στην κατάκτηση αυτού του γκειμ, ο οποίος αν και είχε προβάδισμα 30-0  ισοφαρίστηκε με δύο διαδοχικά winners του Σέρβου στα ακάλυπτα σημεία του γηπέδου. Το 30-40 ήταν εύκολη υπόθεση για τον Νόλε, με τον Ναδάλ να αυτοκτονεί κυριολεκτικά με δύο συνεχόμενα αβίαστα λάθη (ανεβάζοντας το ποσοστό των unforced errors σε 5-2), στέλνοντας την μπάλα στο φιλέ και χαρίζοντας στον Τζόκοβιτς το πρώτο σετ του μεγάλου τελικού.

2ο SET
Το παιχνίδι μεταφέρθηκε σε ένα πιο ανώτερο επίπεδο κλάσης και οι 15.000 θεατές που είχαν ʽπλημμυρίσειʼ το κατάμεστο Center Court άρχισαν να ζεσταίνονται όταν το πρώτο break ήρθε νωρίς στο δεύτερο γκέιμ του δεύτερου σετ. Ο Νόλε έσπασε το γκειμ του Ναδάλ, ο οποίος άρχισε να παραπαίει και να δείχνει πιο αναποτελεσματικός και νωθρός από ποτέ άλλοτε. Η κακή ψυχολογική του κατάσταση από την απώλεια του προηγούμενου σετ ήταν πρόδηλη και φανέρωνε ότι ο Ισπανός θα έχει ένα πολύ δύσκολο απόγευμα.

Αυτό πιστοποίησε και επί του πρακτέου ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος προσηλωμένος και αφοσιωμένος στο παιχνίδι του, δίνοντας συνεχώς έμφαση στις λεπτομέρειες και στις λεπτές αποχρώσεις του αγώνα, κατάφερε με δύο break, ένα στην αρχή (0-2)  και ένα στην εκπνοή του διανυόμενου σετ (1-5) να ʽφλερτάρειʼ ουσιαστικά με την κατάκτηση του πολυπόθητου ιστορικού τρίτου major της σεζόν.

3ο SET
Και ενώ όλα έδειχναν να κυλούνε υπέρ του Σέρβου, ο οποίος βρίσκονταν με το μισό πόδι στη νίκη, κατακτώντας έυκολα μέσα σε 1 ώρα και 14 λεπτά τα πρώτα δύο σετ του αγώνα, ο Ναδάλ ερχόμενος με κεκτημένη ταχύτητα, νέα ʽαύραʼ και απαράμιλλο δυναμισμό, θέλοντας να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση επιβεβαίωσε του λόγου το αληθές και γλίτωσε από τα δόντια του καρχαρία, Νόβακ Τζόκοβιτς, προϊδεάζοντας όλους πως ο σημερινός τελικός θα είναι ξεχωριστός. Πετυχαίνοντας δύο break στο δεύτερο (2-0) και έκτο γκέιμ (5-1) αντίστοιχα πρόσθεσε μία ʽπικάντικηʼ γεύση σʼ αυτό τον μεγαλειώδη τελικό, στέλνοντας τον Νόλε στην baseline για το εναρκτήριο σερβίς του τέταρτου σετ.

4ο SET
Τα όνειρα και οι φιλοδοξίες του Ράφαελ Νάδαλ έκαναν, όμως ʽφτεράʼ στο τέταρτο σετ του αγώνα. Η πίστη του Τζόκοβιτς σε συνδυασμό με τα λάθη του Ισπανού σε κομβικά σημεία του αγώνα του έδωσαν τη δυνατότητα να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη σε τελικό επί βρετανικού εδάφους και να τον εκτοξεύσουν στον έβδομο ουρανό.
Με τους δύο τενίστες να ʽσπάνεʼ τα σερβίς του αντιπάλου, με τα break να διαδέχονται το ένα το άλλο, έγινε αισίως το 3-3.

Ο ήχος της νίκης όμως γινόταν ακόμα και πιο δυνατός με τον Νόλε να σερβίρει για το 7ο γκειμ του αγώνα. Σε αυτό καθοριστική ήταν και η συμβολή του Ναδάλ, το αβίαστο λάθος του οποίου έδωσε την ευκαιρία στον Τζόκοβιτς να πάρει κεφάλι στο σκορ και να θέσει ισχυρή υποψηφιότητα για την κατάκτηση του τρίτου γκραν σλαμ, έχοντας τρία break points.

Το 3-4 ήταν γεγονός και με συνοπτικές διαδικασίες ολοκληρώθηκε και το τελευταίο γκειμ του αγώνα με τον Σέρβο να σερβίρει για Championship Point. Το 6-3 ήταν επιετέλους το τελικό σκορ με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να στέφεται πρωταθλητής του Wimbledon Championships 2011, προσθέτοντας και αυτός το δικό του λιθαράκι στην ιστορία του πιο θρυλικού τουρνουά!