Η ατσάλινη καρδιά και η μεγάλη ψυχή του πρωταθλητή Νόβακ Τζόκοβιτς οδήγησαν τον απίστευτο Σέρβο σε μια μεγαλειώδη και ανέλπιστη, όπως εξελίχθηκε το ματς, νίκη επί του Άντι Μάρει στο δεύτερο επικό ημιτελικό του Australian Open, με τον Νόλε να σφραγίζει το τεράστιο ραντεβού με τον Ράφαελ Ναδάλ στον ονειρεμένο τελικό της Κυριακής!

Τι μπορείς να γράψεις γι'αυτό τον αξιοθαύμαστο τενίστα...

Παρά τα όσα προβλήματα αντιμετώπισε απ'το ίδιο του το σώμα (αναπνοή, αριστερό πόδι;) αλλά και απ'τον εξαιρετικό, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, Άντι Μάρει, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να ξεπεράσει κάθε εμπόδιο που του παρουσιάστηκε και πήρε θριαμβευτική πρόκριση στον μεγάλο τελικό του πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Μετά από μια συγκλονιστική, εξαντλητική, επική μάχη που διήρκησε κάτι λιγότερο από 5 ώρες (!) και ολοκληρώθηκε μετά τα μεσάνυχτα (τοπική ώρα), ο 24χρονος Σέρβος επικράτησε με 6-3, 3-6, 6-7(5), 6-1, 7-5 του Σκωτσέζου πρωταθλητή και βρίσκεται μια νίκη μακριά απ'την επιτυχημένη υπεράσπιση του θρόνου του στη Μελβούρνη!

Αντίπαλός του στον τελικό, ο Ράφαελ Ναδάλ ο οποίος την Πέμπτη επικράτησε 3-1 σετ του Ρότζερ Φέντερερ με τον Τζόκοβιτς να έχει κερδίσει τον Ισπανό και στους έξι τελικούς που συναντήθηκαν πέρυσι, μεταξύ άλλων σε Wimbledon και US Open.
Ο Τζόκοβιτς στοχεύει στον τρίτο συνεχόμενο Grand Slam τίτλο του, μετά το Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη και εφόσον τα καταφέρει θα μπει στο πολύ κλειστό κλαμπ των Ρόντ Λέιβερ, Πιτ Σάμπρας, Ρότζερ Φέντερερ και Ράφαελ Ναδάλ που έχουν κερδίσει επίσης τρία διαδοχικά Majors στην Open Era.

Ο δεύτερος ημιτελικός, χαρακτηρίστηκε απ'το πάθος των δύο ημιφιναλίστ, με τον Τζόκοβιτς να δείχνει να αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα υγείας που είχε και στον προημιτελικό απέναντι στον Φερέρ, βρίσκοντας όμως το δρόμο και πάλι προς τη νίκη.
Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά την απώλεια του 2ου σετ, έδειχνε να βρίσκεται στα όρια της κατάρρευσης, όμως παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, έδειξε στοιχεία του αστείρευτου ταλέντου και της μεγάλης καρδιάς που διαθέτει, ανατρέποντας το σκορ έχοντας απέναντι τον καλύτερο Άντι Μάρει που έχει εμφανιστεί ποτέ.
Ο Βρετανός έπαιξε πολύ μεγάλο τένις, κυριαρχόντας του Τζόκοβιτς σε μεγάλα σημεία του ματς όμως δεν απέφυγε πλήρως τα ψυχολογικά λάθη που τον έχουν στιγματίσει στα μεγάλα ματς, αδυνατώντας να "τελειώσει" το παιχνίδι όταν ο αντίπαλός του βρισκόταν σε μεγάλη σύγχυση.

Το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης είχε ευκαιρίες και στο 5ο σετ, όταν ανέτρεψε αρχικά το 5-2 games του Τζόκοβιτς και στο 5-5 σπατάλησε τρία break points που έμοιαζαν με match points!

Τελικά, ο Νόλε αποδείχθηκε ελάχιστα πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός και πετυχαίνοντα το πολυπόθητο break στο 12ο game (7-5), έφτασε στην τελική επικράτηση την οποία ούτε να πανηγυρίσει δεν μπορούσε εξαντλημένος απ'την υπερπροσπάθεια.

"Είναι δύσκολο να περιγράψω πως νιώθω αυτή τη στιγμή. Συγχαρητήρια στον Άντι για τη μάχη που έδωσε και την ανατροπή που έκανε στο 5ο σετ. Είναι από τα καλύτερα ματς που έχω παίξει. Τόσο συναισθηματικά όσο και σωματικά ήταν πολύ δύσκολο ματς" δήλωσε αρχικά στον Τζίμι Κούριερ ο Τζόκοβιτς και συνέχισε αναφερόμενος στη συνέχεια.

"Είμαι απίστευτα χαρούμενος που βρίσκομαι και πάλι στον τελικό και που θα αντιμετωπίσω τον Ράφαελ Ναδάλ, έναν απ'τους καλύτερους όλων των εποχών. Έχουμε παίξει πολλές φορές μαζί. Θα προσπαθήσω να επανέλθω σωματικά γιατί θα είναι πολύ απαιτητικό ματς κι αυτό".

"Ωρίμασα σαν παίκτης και άρχισα να πιστεύω στον εαυτό μου. Ο Ράφα και ο Ρότζερ ήταν οι καλύτεροι 7 χρόνια τώρα. Δεν θα σου χαρίσουν κανέναν τίτλο. Θα πρέπει να τον κερδίσεις εσύ. Έμαθα πολλά από αυτούς τόσα χρόνια" είπε ολοκληρώνοντας ο Νόλε.