Ο Ρότζερ Φέντερερ με νέα μεγαλειώδη εμφάνιση στο Λονδίνο, υποχρέωσε σε ήττα το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και υπερασπιστή του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Wimbledon όπου θα διεκδικήσει τον 17ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του αλλά και την επιστροφή του στο θρόνο της ATP!

Έτοιμος να γράψει ένα ακόμη χρυσό κεφάλαιο στην ιστορία του παγκοσμίου τένις που θα φέρει τη μοναδική του σφραγίδα, είναι ο Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ημιτελικού του Wimbledon, απέναντι στον κάτοχο του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς!

Ο Βασιλιάς του αθλήματος, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό τένις και έχοντας σε τεράστια ημέρα το σερβίς του, επικράτησε με 6-3, 3-6, 6-4, 6-3 του Σέρβου πρωταθλητή και την Κυριακή, κόντρα σε έναν εκ των Μάρει-Τσονγκά, θα διεκδικήσει τον 17ο Major τίτλο της καριέρας του, θέλοντας να ισοφαρίσει τα 7 Wimbledon του Πιτ Σάμπρας αλλά και να καταρρίψει το ρεκόρ του Ελληνοαμερικάνου θρύλου στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης!

Ο Φέντερερ διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει ποτέ σε ημιτελική φάση του κορυφαίου τουρνουά τένις στον κόσμο, διευρύνοντας το ρεκόρ του σε 8-0 ενώ θα συμμετάσχει στον 8ο τελικό του στο Λονδρέζικο Major, έχοντας γνωρίσει μόλις μια ήττα εκεί από τον Ράφαελ Ναδάλ το 2008 (ρεκόρ 6-1).

Ο αγώνας ήταν πολύ ποιοτικός και εξαιρετικά γρήγορος, λόγω της ξεκάθαρης διάθεσης του Φέντερερ να μην μπει σε διαδικασία ανταλλαγής χτυπημάτων με τον πιο καλό σε αυτό, Τζόκοβιτς.

Με όπλο του το φοβερό του σερβίς και το εξαιρετικό του forehand, ο Φέντερερ έπαιξε πιο σταθερό και πιο πιεστικό τένις απ'τον αντίπαλό του με τον Σέρβο να υποπίπτει σε κάποια αχαρακτήριστα και ασυνήθιστα λάθη, απόρροια της πίεσης που ασκούσε ο Ελβετός απ'το άλλο μισό του court με το πανέμορφο και γεμάτο ποικιλία παιχνίδι του.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε με κλειστή την οροφή λόγω του βροχερού καιρού στο Λονδίνο, με τον Φέντερερ να συνεχίζει τα εκπληκτικά του αποτελέσματα σε indoors τους τελευταίους 9 μήνες.

Οι δύο τενίστες διατήρησαν χωρίς προβλήματα τα σερβίς τους στα αναγνωριστικά πρώτα games του μεγάλου ημιτελικού, όμως ο Φέντερερ "χτύπησε" με την πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και έκανε το πολυπόθητο break στο 6ο game (4-2) με το οποίο έκλεισε το εναρκτήριο σετ με 6-3 σε μόλις 25 λεπτά, εντελώς ξεκούραστα!

Η αντίδραση του Νόλε δεν άργησε να έρθει, με τον Σέρβο να εκμεταλλεύτεται το μοναδικό κακό service game του Φέντερερ στο ματς και να πετυχαίνει το break στο 2ο game (2-0) του 2ου σετ. Αυτό ήταν αρκετό για τον Σέρβο ώστε να του δώσει το σετ με 6-3, ισοφαρίζοντας τον ημιτελικό προς ευχαρίστηση του κοινού.

Το 3ο σετ ήταν το πιο θεαματικό, το πιο αμφίρροπο και το πιο ποιοτικό με τους δύο σπουδαίους τενίστες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό για το ψυχολογικό προβάδισμα στα σετς.

Ο Φέντερερ έχασε τρεις ευκαιρίες στο ξεκίνημα του σετ για break, με κάποια αβίαστα λάθη ενώ στο 4-4 30/40 ήταν η σειρά του Νόλε να δημιουργήσει break point, χωρίς ωστόσο να το εκμεταλλευτεί.

Στο 5-4 ο Σέρβος έδειξε αδυναμία στο σερβίς του για να παραμείνει στο σετ και ο Φέντερερ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, πετυχαίνοντας break 6-4, στο 2ο set point που είχε στη διαθεσή του μετά από ένα εξαιρετικό ράλι.

Με τη ψυχολογία στα ύψη, ο Ελβετός Βασιλιάς μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο σετ και εκμεταλλευόμενος κάποια ασυνήθιστα λάθη του Τζόκοβιτς ο οποίος είχε χάσει τη ψυχραιμία του, έκανε το break στο 2ο game (2-0), αποκτώντας προβάδισμα... τελικού!

Στη συνέχεια, με το εξαιρετικό του σερβίς σε πρώτο πλάνο, ο Φέντερερ δεν απειλήθηκε απ'τον αντίπαλό του και έφτασε στη μεγαλειώδη νίκη μετά από  2 ώρες και 19 λεπτά αγώνα!

"Προφανώς και είμαι ενθουσιασμένος. Είμαι πολύ χαρούμενος. Ήταν σπουδαίο παιχνίδι υπό δύσκολες συνθήκες για μένα όμως κατάφερα να παίξω φανταστικό τένις σήμερα. Το 3ο σετ ήταν το κλειδί του αγώνα, ίσως στάθηκα και λίγο τυχερός. Πολύ δύσκολο ματς, εκπληκτικό κοινό και το διασκέδασα πολύ εκεί έξω. Αισθάνομαι υπέροχα που θα παίξω σε έναν ακομη τελικό Wimbledon. Θέλω το τρόπαιο του Wimbledon" τόνισε ο Φέντερερ λίγο αργότερα.

Novak Djokovic (SRB)           STATS Roger Federer (SUI)