federer-basel10-3_408.jpgΟ Ρότζερ Φέντερερ αποκατέστησε την τάξη και επέστρεψε στο θρόνο του στη γενετειρά του. Ο Βασιλιάς, πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό 3ο σετ και επικράτησε με 2-1 σετ του Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Basel Open, πανηγυρίζοντας τον 65ο τίτλο της καριέρας του και 4ο στη Βασιλεία τα τελευταία πέντε χρόνια!

Πανομοιότυπος τελικός με διαφορετικό νικητή...

Σε έναν τελικό καρμπόν του περσινού, ο Ρότζερ Φέντερερ πέτυχε τη 2η συνεχόμενη και 12η συνολικά νίκη του επί του Τζόκοβιτς σε 18 αναμετρήσεις με τον Σέρβο και γιόρτασε μαζί με τους συμπατριώτες τους τον ιστορικό 65ο τίτλο της καριέρας του.

Ο 29χρονος Ελβετός, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 6-4, 3-6, 6-1 του Τζόκοβιτς σε ένα συναρπαστικό ματς και η αντίδρασή του παρά το εύκολο 6-1 του καθοριστικού σετ, έδειξε πόσο πολύ ήθελε αυτόν τον τίτλο.

Ο καθοριστικός πόντος του τελικού ήταν στο 4ο game του 3ου σετ όταν ο Φέντερερ έκανε το κρίσιμο break, με ένα εκπληκτικό down the line χτύπημα, πριν ο Τζόκοβιτς κάνει ένα double fault στο break point.

"Έπαιξα πολύ καλά όλη την εβδομάδα" είπε χαρακτηριστικά ο Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος δεν απώλεσε σετ σε όλο το τουρνουά ενώ στους τρεις πρώτους αγώνες κόντρα σε Ντολγκοπόλοφ, Τιπσάρεβιτς και Στέπανεκ, δεν χρειάστηκε να σώσει ούτε ένα break point.

Τα δύο πρώτα σετς ήταν ιδιαίτερα νευρικά και οι δύο φιναλίστ μοιράστηκαν σετς και εντυπώσεις. Στο 3ο σετ ο Ρότζερ Φέντερερ ήταν εξαιρετικός και ο Τζόκοβιτς πλήρωσε τα πολλά αβίαστα λάθη με τον Ελβετό να φτάνει με στυλ στην τελική επικράτηση μετά από 1 ώρα και 55 λεπτά, με δύο μαγικούς πόντους (video παρακάτω).