Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στα δύο τελευταία σετς, ο Ρότζερ Φέντερερ έκαμψε την αξιόμαχη αντίσταση του Ρόμπιν Σόντερλινγκ με 2-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Mubadala World Tennis Championships στο Abu Dhabi και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα συναντήσει τον Ράφαελ Ναδάλ!

Με νίκη αποχαιρετάει το 2010 ο Ρότζερ Φέντερερ, συνεχίζοντας τα εντυπωσιακά αποτελέσματα που είχε στο τέλος της σεζόν που φεύγει...

Ο 29χρονος Ελβετός, πρόσφατος πρωταθλητής στο Barclays ATP World Tour Finals του Λονδίνου, ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 κόντρα στον Ρόμπιν Σόντερλινγκ και μετά από έναν πολύ καλό και δυνατό αγώνα, επικράτησε με 6-7, 6-3, 6-3 του Σουηδού εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στον τελικό της διοργάνωσης των 250,000 δολαρίων.

Μπορεί τα σημάδια απ'τις ολιγοήμερες διακοπές και τη σκληρή δουλειά στην προετοιμασία να ήταν εμφανή καθώς σίγουρα δεν "πετούσε" όπως έκανε στην κυριολεξία στο Λονδίνο, ωστόσο ο Ρότζερ Φέντερερ έδειξε ότι και το 2011 θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο tour της ATP έχοντας αποκλειστικό στόχο την επιστροφή του στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης το οποίο του "έκλεψε" δίκαια ο Ναδάλ κατά το 2010.

Το Νο2 του ταμπλό και του κόσμου, "πλήρωσε" το κακό tie break στο εναρκτήριο σετ το οποίο κατέληξε στην πλευρά του Σόντερλινγκ αφού και οι δύο αντίπαλοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες για break που είχαν στο 1ο σετ.

Στη συνέχεια ο Φέντερερ ήταν ανώτερος απ'τον αντίπαλό του και αυτό αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ.

Με ένα γρήγορο break (2-1) και ένα "καθυστερημένο" (6-3), ο Βασιλιάς κατέκτησε το 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1, παίζοντας ωραίο και επιθετικό τένις, χωρίς να λείπουν οι αποτελεσματικές προωθήσεις στο φιλέ και τα εντυπωσιακά του drop shots.

Στο 3ο σετ ο Σόντερλινγκ "άντεξε" μέχρι το 8ο game στο οποίο ο Φέντερερ έκανε το break, πήρε προβάδισμα με 5-3 games και έφτασε στη νίκη με στυλ, πετυχαίνοντας έναν άσο στα 191 χλμ/ώρα.

"Πάντα είναι ωραίο να κερδίζεις" τόνισε ο Φέντερερ ο οποίος στις δύο προηγούμενες εμφανίσεις του στο ίδιο τουρνουά, είχε χάσει στον πρώτο του αγώνα. "Νομίζω ότι έκανα ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δεν δέχθηκα break. Επέστρεψα στο 2ο και στο 3ο σετ, παίζοντας καλύτερα" πρόσθεσε.

Πλέον ολόκληρη η τενιστική υφήλιος περιμένει το μεγάλο ντέρμπι Ναδάλ-Φέντερερ το μεσημέρι του Σαββάτο (15:00GR) με το οποίοι οι δύο "άσπονδοι εχθροί" θα κάνουν ποδαρικό στο 2011!

Παρασκευή 31/12: Ημιτελικά Abu Dhabi
15:30 1-Nadal (Spain) beat Berdych (Cz.Republic) 6-4 6-4
2-Federer (Switzerland) beat 3-Soderling (Sweden) 6-7 6-3 6-3

Σάββατο 01/01: Τελικός Abu Dhabi
13:00 3-Soderling (Sweden) vs 4-Berdych (Cz.Republic)
15:00 1-Nadal (Spain) vs 2-Federer (Switzerland)