Ο Roger Federer εξασφάλισε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του ATP World Tour Finals, μετά την επιβλητική νίκη του επί του Rafael Nadal, στην τελευταία αναμέτρηση της σημερινής ημέρας στην O2 Arena.
Ο 30χρονος Ελβετός συνέτριψε με 6-3, 6-0, τον Ισπανό, που βρέθηκε σε μια πολύ κακή μέρα.
Οι δύο σπουδαίοι τενίστες ξεκίνησαν μουδιασμένα στο παιχνίδι, χωρίς να απειληθούν με break. Η πρώτη επίθεση ήρθε από τον Federer στο 6ο game του αγώνα, όταν έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του χωρίς να χάσει πόντο, για να πάρει στη συνέχεια το πρώτο σετ. Χαρακτηριστικό της κακής μέρας του Nadal, το γεγονός ότι πέτυχε τον πρώτο winner του στο 8ο game, όταν ο Ελβετός είχε ήδη 11.
Ο αγώνας εξελίχθηκε σε μονόλογο του Federer στο δεύτερο σετ, αφού το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης βρήκε ρυθμό και έκανε το παιχνίδι του, σε αντίθεση με τον Ισπανό που δεν του έβγαινε τίποτα μέσα στο court. Έτσι, ο Ελβετός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες, μέσα σε μόλις 62 λεπτά αγώνα.
Με αυτή τη νίκη, ο Federer έγινε ο πρώτος που εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP World Tour Finals, κατακτώντας μάλιστα την πρώτη θέση στο Group B.
Παράλληλα, ο Ελβετός εκμηδένισε τις λιγοστές ελπίδες πρόκρισης του Mardy Fish, καθώς η δεύτερη θέση θα κριθεί στην αναμέτρηση της Πέμπτης, ανάμεσα σε Jo-Wilfried Tsonga και Rafael Nadal.