Δύσκολα αλλά ιδανικά ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του στο Λονδίνο ο Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κάποια "παιδαριώδη" λάθη του Τσονγκά στις κρίσιμες στιγμές του ματς και έβαλε πλώρη για την πρωτιά του Group B στη διοργάνωση του ATP World Tour Finals.

Σε ένα εξαιρετικά γρήγορο παιχνίδι ο Ρότζερ Φέντερερ πρόταξε την ποιότητα και την εμπειρία του για να κάμψει την αντίσταση του πολύ δυνατού, απ'τη γραμμή του σερβίς, Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά.

Ο 30χρονος Ελβετός, νίκησε ξανά τον Γάλλο μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας, επικρατώντας με 6-2, 2-6, 6-4 στον αγώνα με τον οποίον άνοιξε η αυλαία του φανταχτερού τουρνουά στην Ο2 Arena, στην 1η αγωνιστική για το 2ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Τσονγκά, μετά την απώλεια του εναρκτήριου σετ, αντέδρασε ιδανικά και με όπλο του το σερβίς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, διεκδικώντας με αξιώσεις τη νίκη στο καθοριστικό σετ.

Ωστόσο, δύο τραγικά λάθη του Γάλλου στο τελευταίο game του 3ου σετ, έδωσαν τη δυνατότητα στον Ρότζερ Φέντερερ να πετύχει το break και να κλειδώσει τη νίκη μετά από 1 ώρα και 28 λεπτά αγώνα.

Αυτή ήταν η 7η νίκη του Φέντερερ επί του Τσονγκά σε 10 αναμετρήσεις με την προηγούμενη να έχει επιτευχθεί μόλις πριν μια εβδομάδα στον τελικό του Paris Masters στα δύο σετ (6-1, 7-6).

Ο Τσονγκά παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερος από τον αγώνα του Bercy, παίζοντας πιο επιθετικά απ'τον αντίπαλό του. Γι'αυτό και η μεγάλη διαφορά στους winners με τον Γάλλο να τελειώνει το ματς με 27 τελειώματα έναντι μόλις 15 winners του Φέντερερ.

Ένα άχαστο βολέ και ένα double fault, έδωσαν προβάδισμα 0/30 στον Φέντερερ στο τελευταίο, όπως αποδείχθηκε, game του ματς ενώ έβαλε και το χεράκι του ο Ελβετός φτάνοντας στην πολυπόθητη νίκη.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο δεύτερο αγώνα του ομίλου, στις 22:00 ανάμεσα στους Ναδάλ και Φις.

Κυριακή 20/11: 1η αγωνιστική GroupB
4-Federer (Switzerland) beat 6-Tsonga (France) 6-2 2-6 6-4
22:00GR 2-Nadal (Spain) vs 8-Fish (U.S.)