Ο Φερνάντο Βερντάσκο βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη του νίκη κόντρα στον Ράφαελ Ναδάλ, όμως ο κορυφαίος Ισπανός τενίστας αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και παρά την κάκιστη εμφανισή του, πήρε μεγάλη νίκη στο tie break του καθοριστικού σετ και το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Cincinnati Masters.

Μετά από 3,5 ώρες συναρπαστικού αλλά μέτριου, ποιοτικά, τένις... ο Ναδάλ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του "αυτόχειρα" Φερνάντο Βερντάσκο, σημειώνοντας την 12η σερί νίκη επί του συμπατριώτη του ο οποίος αφού δεν νίκησε σήμερα τον Ράφα, πιθανότατα δεν θα το κάνει ποτέ...

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του τα τελευταία χρόνων αλλά, παρόλαυτά, κατάφερε να φύγει όρθιος από το κεντρικό court του Lindner Family Tennis Center του Σινσινάτι, επικρατώντας με 7-6(5), 6-7(4), 7-6(9), παίζοντας καλύτερα απ'τον αντίπαλό του στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Ο 27χρονος Βερντάσκο, Νο21 στον κόσμο, είχε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει την πρώτη του νίκη κόντρα στον Ναδάλ και παρότι "έσπασε" το αρνητικό σερί των 11 συνεχόμενων χαμένων σετς κατακτώντας το 2ο σετ της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε να αποφύγει τα γνωστά παιδαριώδη λάθη που χαρακτηρίζουν το παιχνίδι του τους τελευταίους μήνες, χάνοντας μια χρυσή ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη.

Οι δύο τενίστες δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα όμως παρά το μέτριο θέαμα και τα πολλά αβίαστα λάθη εκατέρωθεν, πρόσφεραν πλούσιες συγκινήσεις στο κοινό, ειδικά στα τελευταίο από τα τρία tie breaks που έκριναν τον τελικό νικητή.

Ο Βερντάσκο προηγήθηκε δύο φορές με break στο εναρκτήριο σετ, όμως ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές, αδυνατώντας να διατηρήσει τη ψυχραιμία και το κάκιστο σερβίς του. Έτσι, ο Ναδάλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στα σετς, κατακτώντας το 1ο στη διαδικασία του tie break με 7-5.

Παρά τον τρόπο με τον οποίον απώλεσε το 1ο σετ, ο Βερντάσκο δεν έδειξε διατεθειμένος να παραδώσει αμαχητί τα όπλα και παρόλο που και πάλι δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα με break που πήρε στο 2ο σετ (5-3), κατάφερε να ισοφαρίσει πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα τον συμπατριώτη του, κατακτώντας το tie break επίσης με 7-5.

Με break ξεκίνησε και το καθοριστικό σετ ο Βερντάσκο, όμως ο Ναδάλ και πάλι ισοφάρισε σε 3-3 games και οι δύο αριστερόχειρες Ισπανοί οδηγήθηκαν στο tie break. Ο Ράφα πήρε προβάδισμα με 5-1, όμως κάποια αβίαστα λάθη επέτρεψαν στον Βερντάσκο να ισοφαρίσει σε 5-5.

Μετά από 4 χαμένα match points, κυρίως από δικά του λάθη, ο Ναδάλ κατάφερε να αξιοποιήσει την 5η του προσπάθεια και να κλείσει τη νίκη μετά από 3 ώρες και 37 λεπτά αγώνα!

Στα προημιτελικά ο σπουδαίος μαχητής από τη Μαγιόρκα θα αντιμετωπίσει τον υπερ-φορμαρισμένο Μάρντι Φις, Νο7 του κόσμου, ο οποίος λίγο αργότερα επικράτησε δύσκολα με 7-5, 7-5 του Ρισάρ Γκασκέ.