Ξεκούραστη πρόκριση στο 2ο γύρο του US Open πήρε ο Νόβακ Τζόκοβιτς καθώς ο αντίπαλός του, Κόνορ Νίλαντ δεν άντεξε το σφυροκόπημα του Σέρβου και εγκατέλειψε τη μάχη λίγο πριν την ολοκλήρωση του 2ου σετ, φεύγοντας απ'το κεντρικό court Αrthur Ashe έχοντας πάρει ένα τιμητικό game απ'τον άπαικτο Νόλε!

Μόλις 44 λεπτά ξόδεψε ο Τζόκοβιτς στην πρεμιέρα του στο τελευταίο Grand Slam της σεζόν, στο οποίο είναι και το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, έδειξε πανέτοιμος για το βήμα παραπάνω στο Flushing Meadows μετά τη συμμετοχή του σε δύο τελικούς του Νεοϋορκέζικου Grand Slam το 2007 (l. Federer) και το 2010 (l. Nadal), αφήνοντας πίσω του τον τραυματισμό στον ώμο και την ήττα από τον Μάρει στον πρόσφατο τελικό του Σινσινάτι.

Ο Νόλε κέρδιζε με 6-0, 5-1 τον Κόνορ Νίλαντ όταν είδε τον αντίπαλό του να κατευθείνεται στο φιλέ και να του δίνει το χέρι, αδυνατώντας να συνεχίσει στον εξωφρενικά γρήγορο και δυνατό ρυθμό του Σέρβου στο κεντρικό court, με τον Ιρλανδό να αντιμετωπίζει πιθανότατα πρόβλημα με το στομάχι του λόγω τροφικής δηλητηρίασης.

Ο 29χρονος Νίλαντ, Νο197 στον κόσμο, προερχόταν από τα προκριματικά και πραγματοποίησε μόλις τη δεύτερη συμμετοχή του σε κυρίως ταμπλο  Grand Slam διοργάνωσης μετά το Wimbledon 2011, αγωνιζόμενος στον σπουδαιότερο αγώνα της καριέρας του, κόντρα στο Νο1 της ATP.

Ωστόσο, παρά την καλή διάθεση που έδειξε, δεν μπόρεσε να αντιπαρατάξει τίποτα απέναντι στο πολύ σταθερό και δυνατό παιχνίδι του Τζόκοβιτς με τον Σέρβο να πραγματοποιεί εφάμιλλη εμφάνιση με αυτές στο ξεκίνημα της σεζόν μέχρι και την ήττα από τον Φέντερερ στο Παρίσι.

Ο πρωταθλητής από το Βελιγράδι, πρόλαβε να βγάλει 14 winners στα 44 λεπτά που διήρκησε ο αγώνας ενώ είχε μόλις 7 λάθη, σε μια πραγματικά άψογη εμφάνιση.

Επόμενος αντίπαλος για τον ανίκητο φέτος Τζόκοβιτς, ο νικητής της αναμέτρησης Ρίμπα-Μπέρλοκ.