Tην 24η συνεχόμενη νίκη του σε Grand Slam διοργάνωση σημείωσε ο Ράφαελ Ναδάλ, έστω κι αν αυτή δεν συνδυάστηκε με την καλύτερή του εμφάνιση. Ο Ισπανός ίδρωσε αρκετά για να κάμψει την αντίσταση του ταλαντούχου Μπέρναρντ Τόμιτς και θα πρέπει να βελτιωθεί ενόψει Μάριν Τσίλιτς στους "16" του Australian Open.

Έχοντας απέναντί του έναν εμπνευσμένο 18χρονο και ενθουσιώδη τενίστα με χαρακτηριστικά που ανέκαθεν δυσκολεύουν το παιχνίδι του, ο Ράφαελ Ναδάλ χρειάστηκε να χάσει πολλά κιλά ιδρώτα για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μπέρναρντ Τόμιτς, κλείνοντας εισιτήριο για τη φάση των"16" του πιο σημαντικού Grand Slam της καριέρας του!

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, μετά τη δύσκολη επικράτηση με 6-2, 7-5, 6-3 επί του 18χρονου Αυστραλού, βρίσκεται τέσσερις νίκες μακριά απ'το σημαντικότερο ρεκόρ της καριέρας του και ένα από τα σπουδαιότερα στην ιστορία του αθλήματος καθώς σε περίπτωση που κατακτήσει το Australian Open, θα έχει στην κατοχή του ταυτόχρονα και τους τέσσερις Major τίτλους κάτι που έχει να γίνει από το 1969 κι απ'τον επίσης Αυστραλό, Ρόντ Λάβερ.

Ο Ράφα δεν βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα, σε αντίθεση με τον Τόμιτς ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε από τα μαλιά και έγινε πασίγνωστος, πλέον, σε ολόκληρο τον κόσμο κοντράροντας στα ίσια το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, αποδίδοντας πολύ καλό τένις σε μια απ'τις πιο εντυπωσιακές αρένες σε ολόκληρο τον κόσμο και ενώπιον 15,000 συμπατριωτών του.

Ο Τόμιτς, Νο199 στην ATP (carre high), απέδειξε ότι διαθέτει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται να έχει ένας τενίστας για να παίξει τένις κορυφαίου επιπέδου, όπως άλλωστε παραδέχθηκε και ο Ναδάλ μετά το τέλος του αγώνα.

"Θέλω να του δώσω συγχαρητήρια. Βελτιώνεται κάθε χρόνο. Είναι πολύ νεαρός. Έχει πολλές πιθανότητες να είναι top τενίστας πολύ σύντομα αρκεί να δουλέψει σκληρά" τόνισε ο καταϊδρωμένος Ράφα στον Τζιμ Κούριερ λίγα λεπτά μετά το τέλος της αναμέτρησης των 2,5 ωρών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ναδάλ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα τόσο απ'το δικό του παιχνίδι, όσο κι απ'το επιθετικό στυλ του αντιπάλου του, έχοντας επίσης σε κακή ημέρα το σερβίς του.

Ο Ισπανός τελείωσε το ματς με 32 λάθη που είναι πολύ περισσότερα από αυτά που μας έχει συνηθίσει ενώ και ο ίδιος γνωρίζει πολύ καλά ότι θα πρέπει να βελτιωθεί στη συνέχεια για να παραμείνει στο παιχνίδι του τίτλου στη Μελβούρνη.

"Πρέπει να παίξω καλύτερα αν θέλω να έχω ελπίδες για να περάσω στα προημιτελικά. Έχω δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Τσίλιτς. Πρέπει να παίξω πιο επιθετικά και να ανοίξω περισσότερο το γήπεδο" τόνισε χαρακτηριστικά ο Ναδάλ ο οποίος είχε 58% ευστοχία στο 1ο σερβίς και δέχθηκε δύο breaks απ'τον αντίπαλό του.

Ο Τόμιτς είχε προβάδισμα με 4-0 στο 2ο σετ και τις μπάλες για το 5-0, όμως ο Ναδάλ ανέκαμψε και απέφυγε τα χειρότερα, ολοκληρώνοντας τελικά τον αγώνα χωρίς απώλειες σετ.

"Στο 0-4 σκεφτόμουν ήδη το πως θα πάρω το 3ο σετ" ήταν η αντίδραση του αριστερόχειρα σε ερώτηση του Κούριερ για το πως ένιωσε όταν ο αντίπαλός πήρε αυτό το μεγάλο προβάδισμα στο 2ο σετ.

"Έπαιξε πολύ καλά. Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις τέτοιυς παίκτες. Στο τέλος του ματς έπαιξα καλύτερα, ανέβηκα περισσότερο στο φιλέ και αυτό πρέπει να κάνω στη συνέχεια" πρόσθεσε ο Ναδάλ.

Ο αντίπαλος του Ισπανού στον 4ο γύρο, Μάριν Τσίλιτς, λίγο νωρίτερα χρειάστηκε 4 ώρες και 25 λεπτά για να νικήσει με 4-6, 6-2, 6-7(5), 7-6(2), 9-7 του Τζον Ίσνερ.