Eπιστροφή στις επιβλητικές εμφανίσεις και στις εύκολες νίκες για τον Ρότζερ Φέντερερ. Ο Ελβετός Βασιλιάς επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του ανήμπορου Ξαβιέ Μαλίς και πετυχαίνοντας την 57η νίκη της καριέρας του στο Melbourne Park, πήρε το εισιτήριο για τους "16" του Australian Open όπου θα συναντήσει τον Τόμι Ρομπρέδο.

Mετά τον δύσκολο αγώνα των 5 σετς πριν δύο βράδια κόντρα στον Ζιλ Σιμόν, ο Ρότζερ Φέντερερ επέστρεψε στους... περιπάτους και παιρνόντας ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στον καλό του φίλο Ξαβιέ Μαλίς, έκλεισε θέση στον 4ο γύρο του Όπεν της Αυστραλίας για 10η συνεχόμενη χρονιά!

Ο 29χρονος Ελβετός έκανε αρκετά λάθη, 36 στο σύνολο, αλλά βρέθηκε σε πολύ καλή επιθετικά ημέρα και δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μαλίς τον οποίον νίκησε με 6-3, 6-3, 6-1 σε ένα διασκεδαστικό αγώνα που παρακολούθησαν 15,000 θεατές στην Rod Laver Arena.

Με το γνωστό αρχοντικό του στυλ, ο Φέντερερ συνδύασε ουσία και θέαμα στην κεντρική αρένα του Melbourne Park χωρίς να κινδυνέψει άμεσα απ'τον Μαλίς με τον Βέλγο να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου στο ματς με πολλά λάθη (30), λίγους winners (16) και γενικά μέτρια εμφάνιση.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Φέντερερ μπήκε δυνατά στο court και θέλησε να επιβάλει τους δικούς του κανόνες, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα να το καταφέρει. Με δύο απανωτά breaks στο 2ο και 4ο game του εναρκτήριου σετ, ο Ελβετός βρέθηκε να προηγείται 4-0 και παρά το break back του Μαλίς (4-1), έκλεισε το σετ με 6-3 σε 35 λεπτά.

Ο κάτοχος 16 Grand Slam τίτλων, τέσσερις εκ των οποίων στην Αυστραλία, δεν πτοήθηκε ούτε όταν ο Μαλίς ξεκίνησε με break το 2ο σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1 games. Ο Φέντερερ ανέκαμψε γρήγορα και με τρία συνεχόμενα breaks στο 5ο (3-2), 7ο (4-2) και 9ο game (6-3) έκανε το 2-0 σετ, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τον Μαλίς να υποκλίνεται στους Αυστραλούς θεατές μόλις κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο του game, μειώνοντας σε 5-1 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Φέντερερ έφτασε στη νίκη με ένα από τα πολλά, σήμερα, επιβλητικά service games του...

Λίγα λεπτά πιο μετά, στο court3, ο Τόμι Ρομπρέδο ολοκλήρωνε την μίνι ανατροπή απέναντι στον Σεργκέι Στακόφσκι με τον Ισπανό, Νο52 στον κόσμο να επικρατεί με 5-7, 6-2, 6-4, 6-2 του Ουκρανού και να κλείνει το ραντεβού με τον Φέντερερ στους "16" του Όπεν.

Ο Ελβετός μετράει 9 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Ρομπρέδο με τον Ισπανό να έχει καταφέρει να "κλέψει" μόλις δύο σετ απ'τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών...

Με τη νίκη επί του Μαλίς, ο Φέντερερ έφτασε τις 57 νίκες στο Australian Open (57-7), ξεπερνώντας στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας, το ειδωλό του Στέφαν Έντμπεργκ ο οποίος έχει 56 (56-10),

"Είμαι χαρούμενος που πέρασα. Δεν ήταν εύκολο το σημερινό παιχνίδι. Έπαιξα πολύ καλά. Με τον Ξαβιέ γνωριζόμαστε από παλιά και είναι πολύ ωραίο να τον συναντάω σε ένα τέτοιο εκπληκτικό court" δήλωσε ο Φέντερερ μετά το ματς.