Χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του παρουσιάζοντας τα γνωστά "σκαμπανεβάσματα" στην απόδοσή του, ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε με 3-1 σετ του γοργοπόδαρου Τόμι Ρομπρέδο και σημείωσε ένα ακόμη Major ρεκόρ, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στον 27ο συνεχόμενο προημιτελικό σε Grand Slam διοργάνωση!

Οι αυξομειώσεις είχαν την τιμητική τους σε μια ακόμη εμφάνιση του Ρότζερ Φέντερερ στη Μελβούρνη.

Ο Ελβετός που κυνηγάει το 5ο Australian Open της καριέρας του, έχασε ένα ακόμη σετ στο νησί, στη νίκη του με 6-3, 3-6, 6-3, 6-2 επί του Τόμι Ρομπρέδο, παίρνοντας, ωστόσο, την πρόκριση για τους "8" του θεσμού για 8η συνεχή χρονιά!

Παράλληλα ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο θα αγωνιστεί στον 27ο συνεχόμενο προημιτελικό του σε Grand Slam διοργάνωση, ισοφαρίζοντας έτσι το ρεκόρ του Τζίμι Κόνορς, δύο ημέρες μετά την κατάρριψη του ρεκόρ του Στέφαν Έντμπεργκ με την 57η νίκη του στη Μελβούρνη (επί του Μαλίς στον 3ο γύρο).

Ο Φέντερερ σε γενικές γραμμές έπιασε τα γνωστά υψηλά στάνταρ απόδοσης ωστόσο δεν έλειψαν τα "blackout" τα οποία και τους στοίχισαν την απώλεια του 2ου σετ, γεγονός που επέτρεψε στον Τόμι Ρομπρέδο να ελπίζει.

Ο 28χρονος Ισπανός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, πιέζοντας αρκετά με το γρήγορο παιχνίδι του τον Φέντερερ, ωστόσο υπήρξαν στιγμές που δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του του αντιπάλου του, φεύγοντας παρόλαυτά απ'την Rod Laver Arena με ψηλά το κεφάλι.

Τα αβίαστα λάθη ήταν πολλά για τον Φέντερερ (40) έναντι μόλις 21 για τον Ρομπρέδο, ωστόσο οι 50 winners που έβγαλε ο 29χρονος Ελβετός αποδείχθηκαν αρκετοί ώστε να του δώσου τη νίκη και το εισιτήριο για τα προημιτελικά, εκεί όπου θα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Ρόντικ-Βαβρίνκα, δείχνοντας σαφή προτίμηση στο συμπατριώτη του.

"Θα προτιμούσα το φίλου μου τον Στάνλει. Πάντα του εύχομαι τα καλύτερα. Ακόμη κι όταν παίζει εναντίον μου. Έκανε σπουδαίο ματς κόντρα στον Μονφίς. Ανυπομονώ για το επόμενο ματς, όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος" τόνισε χαρακτηριστικά ο Φέντερερ στον Τζίμι Κούριερ εντός court.

Ο Φέντερερ μπήκε ορεξάτος και πολύ δυναμικά στην Rod Laver Arena και με ένα break στο 8ο game (5-3), έφτασε εύκολα κι απλά στο 6-3 σε 32 λεπτά, χωρίς να απειληθεί απ'τον Ρομπρέδο.

Κι ενώ όλα έδειχαν να είναι υπό Ελβετικό έλεγχο, ο Φέντερερ άρχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο προς το τέλος του 2ου σετ με τον πολύπειρο Ισπανό να εκμεταλλευεται την κατάσταση πετυχαίνοντας το break στο 8ο game του 2ου σετ (5-3) έχοντας μόλις ένα αβίαστο λάθος (έναντι 14 του Φέντερερ) σε ολόκληρο το σετ.

Ο μαέστρος συνέχισε τα λάθη και στο 3ο σετ, όμως η ποιότητά του του επέτρεψε να ξεκινήσει με break (2-0) το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους (6-3), παίρνοντας και πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Ένα ακόμη γρήγορο break για τον Φέντερερ (2-1), έλυσε τα χέρια του Ελβετού στο 4ο σετ και παίζοντας πιο απελευθερωμένο τένις, έφτασε στη νίκη μετά από 2 ώρες και 25 λεπτά αγώνα.

"Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να περάσω μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο Τόμι έχει εξαιρετικό footwork και είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος. Στο 3ο σετ προσπάθησα να είμαι πιο επιθετικός από τις επιστροφές μου, απ'τη βασική γραμμή και να ανεβαίνω πο συχνά στο φιλέ. Δούλεψα σκληρά μέσα στο ματς και είμαι χαρούμενος που τελείωσε" δήλωσε ο Φέντερερ.