Όπως στο αμέσως προηγούμενο Grand Slam στη Νέα Υόρκη, έτσι και στο Australian Open, ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ στα ημιτελικά της Μελβούρνης. O Σέρβος, Νο3 του ταμπλό, πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στη νίκη του με 3-0 σετ επί του Τόμας Μπέρντιχ δείχνοντας έτοιμος για επανάληψη του... 2008!

Μια από τις καλύτερες και πιο πληθωρικές εμφανίσεις του σε Grand Slam διοργάνωση πραγματοποίησε ο Νόβακ Τζόκοβιτς την Τρίτη κόντρα στον φορμαρισμένο Τόμας Μπέρντιχ για την προημιτελική φάση του πρώτου Major της χρονιάς.

Ο Νόλε, πρωταθλητής της Μελβούρνης το 2008, επικράτησε με 6-1, 7-6(5), 6-1 του ανήμπορου να βρει λύσεις στο ολοκληρωτικό παιχνίδι του Σέρβου, Τόμας Μπέρντιχ με τον Τσέχο να πληρώνει την αδυναμία του να υπερασπιστεί το 1-4 games προβάδισμα που είχε στο 2ο σετ το οποιο το έχασε τελικά στη διαδικασία του tie break.

Ο Τζόκοβιτς θα αγωνιστεί στον 10ο (!) ημιτελικό του σε Grand Slam διοργάνωση, αντιμετωπίζοντας τον σπουδαίο Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος λίγο νωρίτερα έκανε περίπατο απέναντι στον συμπατριώτη του Στάνισλας Βαβρίνκα τον οποίον συνέτριψε με 6-1, 6-3, 6-3.

Αυτή ήταν η 23η νίκη του 23χρονου στο Melbourne Park (έχει και 5 ήττες) ενώ στη φετινή διοργάνωση έχει απωλέσει μόλις ένα σετ, στην αναμέτρηση του 2ου γύρου με τον Ιβάν Ντόντιγκ.

Κόντρα στον ανεβασμένο στο ξεκίνημα της σεζόν, Τόμας Μπέρντιχ, ο Τζόκοβιτς γνώριζε πολύ καλά ότι έπρεπε να αποδώσει μεγάλο τένις για να πάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο ημιτελικό του στη Μελβούρνη. Έτσι κι έγινε...

Ο Νόλε ήταν σχεδόν τέλειος, χωρίς υπερβολές και περιττές ενέργειες στο παιχνίδι του, παίζοντας εκπληκτικά σταθερά και μυαλωμένα επιθετικά, όποτε το απαιτούσαν οι συνθήκες.

Παράλληλα ο Τζόκοβιτς είχε και σε μεγάλη ημέρα το σερβίς του έχοντας 10 άσους και 82% κερδισμένους πόντους από το 1ο σερβίς, επιτρέποντας στον Μπέρντιχ μόνο ένα break σε ολόκληρο το ματς ενώ και οι επιστροφές του ήταν εξαιρετικές κερδίζοντας το 46% των πόντων στο κακό, σήμερα, σερβίς του Τσέχου.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Τζόκοβιτς μπήκε δυνατά και με δύο συνεχόμενα breaks στο 4ο (3-1) και 6ο game (5-1) του εναρκτήριου σετ, έφτασε εύκολα στο 6-1 σε 36 λεπτά, βάζοντας αγωνιστικές και κυρίως ψυχολογικές βάσεις για τη συνέχεια.

Ένα μικροπρόβλημα με τους φακούς του στο ξεκίνημα του 2ου σετ, προς στιγμήν ανησύχησε το πάντα μεγάλο box του Τζόκοβιτς, όμως ο Σέρβος βρήκε γρήγορα και πάλι τα πατήματά του ανατρέπωντας το 1-4 games του Μπέρντιχ, κατακτώντας το σετ στο tie break με 7-5.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και ο Τζόκοβιτς σε... cruise control!

Συνεχίζοντας σταθερά και αυξάνοντας την πίεσή του, ο Σέρβος δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει και το 3ο κομμάτι του αγώνα με 6-1 σε 38 λεπτά, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη μετά από 2 ώρες και 32 λεπτά.

Πλέον ολόκληρη η Αυστραλία περιμένει με ανυπομονησία τον μεγάλο ημιτελικό Τζόκοβιτς-Φέντερερ ο οποίος έχει πλούσια προϊστορία και πάντα οι αγώνες των δύο μεγάλων τενιστών, φημίζονται για το θέαμα και τα συναισθήματα που γεννούν.

Ο άλλος ημιτελικός θα προκύψει μετά το τέλος των δύο τελευταίων προημιτελικών την Τετάρτη, Μάρει-Ντολγκοπόλοφ (06:00GR) και Ναδάλ-Φερέρ (10:30GR).