Αν και ο αντίπαλός του προσφερόταν για μια άνετη νίκη-ψυχολογίας, ο Μάρκος Παγδατής έκανε τα εύκολα δύσκολα στην πρεμιέρα του στο Australian Open πριν τελικά ξεπεράσει το εμπόδιο του qualifier Γκρέγκα Ζέμλια στα 5 σετς και πάρει το εισιτήριο για το 2ο γύρο της διοργάνωσης, όπου περίμενε ο ψυχωμένος Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο!

Παρά τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, ο Μάρκος Παγδατής δεν μπόρεσε να επιβληθεί εύκολα του εμπνευσμένου Γκρέγκα Ζέμλια, όμως παρά την προβληματική του εμφάνιση επικράτησε με 3-6, 7-5, 6-1, 4-6, 6-2 του 24χρονου Σλοβένου, Νο141 στον κόσμο, παίρνοντας δύσκολη πρόκριση στους "64" του πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Ο Μάρκος δεν έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον τραυματισμό του στους προσαγωγούς ο οποίος τον άφησε εκτός υπεράσπισης στο Sydney International την περασμένη εβδομάδα, ωστόσο παρουσιάστηκε άτολμος και ιδιαίτερα επιρρεπής στο λάθος, κινδυνεύοντας να μείνει εκτός συνέχειας από πολύ νωρίς στο τουρνουά.

Η κερκίδες στο court3 του Melbourne Park είχαν έντονο ελληνικό χρώμα ενώ περίπου 15-20 έλληνοκύπριοι δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο, φωνάζοντας και τις 3 ώρες και 20 λεπτά που διήρκησε ο αγώνας, υπέρ του Μάρκου έστω κι αν αυτός τους "έβγαλε τη ψυχή" μέχρι να λυγίσει την αξιόμαχη αντίσταση του Ζέμλια.

Ο Σλοβένος αιφνιδίασε απόλυτα τον Παγδατή και με δύο breaks στο εναρκτήριο σετ έναντι ενός του Κύπριου, έκανε το 6-3 δείχνοντας ότι θα πουλήσει ακριβά το... πτώμα του.

Στο 2ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Παγδατή να σώζει ορισμένες κρίσιμες ευκαιρίες του Ζέμλια για break προς το τέλος και χάρη στο χρυσό break που πέτυχε στο 12o game (7-5), να ισοφαρίζει παραμένοντας ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκης.

Το 1-1 έδωσε φτερά στα πόδια του Παγδατή ο οποίος πήρε εύκολα το 3ο σετ με 6-1, ωστόσο κι ενώ περιμέναμε να τελειώσει το ματς στο 4ο, ο 25χρονος από τη Μεγαλόνησο ταλαιπώρησε και πάλι το... τένις επιτρέποντας στον αντίπαλό του να οδηγήσει τον αγώνα στο 5ο σετ.

Τουλάχιστον, εκεί... ο Παγδατής έπαιξε σοβαρά και πειθαρχημένα και δείχνοντας σε πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση απ'τον αντίπαλό του, έφτασε στο 6-2 το οποίο πανηγύρισε δυνατά μαζί με τους συμπατριώτες του στην εξέδρα.

Η βελτίωση είναι επιτακτική για τη συνέχεια στη διοργάνωση καθώς ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, μπορεί να μην θυμίζει τον τενίστα που όλοι θαυμάσαμε το 2009, ωστόσο παραμένει ένας ιδιαίτερα επικίνδυνος και υπολογίσιμος αντίπαλος.

Ο 22χρονος Αργεντινος, Νο236 στον κόσμο, λίγο νωρίτερα είχε νικήσει με 7-6(13), 6-4, 6-4 τον Ντούντι Σέλα.