Ο σοβαρός, πειθαρχημένος και αποφασιστικός Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής του διήμερου ντέρμπι του 3ου γύρου στο Roland Garros, κόντρα στον Ντελ Πότρο. Ο Νόλε παίζοντας το γνωστό υπερ-αποτελεσματικό τένις των τελευταίων μηνών, νίκησε 3-1 σετ τον Αργεντινό ο οποίος έδειξε ότι ήθελε αλλά... δεν μπορούσε!

Σε τροχιά του πρώτου του Grand Slam εκτός Μελβούρνης και της κορυφής της παγκόσμιας κατάταξης, παρέμεινε ο εξαιρετικός Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος ξεπέρασε το θεόρατο εμπόδιο του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο και πήρε το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Γαλλικού Όπεν.

Ο 24χρονος Σέρβος, Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 6-3, 3-6, 6-3, 6-2 του Αργεντίνου πρωταθλητή και σημείωσε την 42η συνεχόμενη νίκη του στο tour, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Τζον ΜακΕνρό που κρατάει από το 1984, βάζοντας πλώρη για τις 44 σερί νίκες του Ιβάν Λεντλ και τις 46 του Γκιγιέρμο Βίγιας.

Ο εκπληκτικός και ανίκητος Νόλε, στον 4ο γύρο του ιστορικού θεσμού θα έχει ένα ακόμη δύσκολο εμπόδιο να ξεπεράσει, αυτό του γηπεδούχου και ιδιαίτερα φορμαρισμένου, Ρισάρ Γκασκέ στη σημαντικότερη αναμέτρηση της φάσης των "16" που θα ξεκινήσει την Κυριακή και θα περιλαμβάνει επίσης και την εμφύλια μονομαχία Φέντερερ-Βαβρίνκα.

Τζόκοβιτς και Ντελ Πότρο επέστρεψαν στο Suzanne Lenglen αφού η προχωρημένη ώρα την Παρασκευή, δεν τους είχε επιτρέψει να ολοκληρώσουν τη μονομαχία τους με τους δυο άνδρες να είναι ισόπαλοι 1-1 στα σετς (6-3, 3-6).

Το απόγευμα του Σαββάτου οι εξέδρες του δεύτερου μεγαλύτερου court στο Παρίσι γέμισαν ασφυκτικά για να υποδεχθούν τους δύο πολύ καλούς φίλους, με τον Τζόκοβιτς να αποδεικνύεται πιο έτοιμος, πιο αποφασιστικός και περισσότερος αποτελεσματικός απ'τον αντίπαλό του, φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση.

Στα πρώτα games του 3ου σετ, οι δύο άνδρες έπαιξαν σπουδαίο τένις με τον Ντελ Πότρο να απαντάει με υπερδύναμα και βαθιά groundstrokes στα clean χτυπήματα του Νόλε. Ο Αργεντίνος είχε πρώτος δύο ευκαιρίες για break στο 2-2 games (15/40) όμως ο Τζόκοβιτς, όχι απλά "έσβησε" τα break points αλλά στην πρώτη του ευκαιρία έκανε το break στο 6ο game (4-2) και να παίρνει τελικά το 3ο σετ με 6-3.

Ο Ντελ Πότρο έδειχνε διάθεση, όμως όσο περνούσε η ώρα το κορμί του Αργεντίνου βάρυνε ολοένα και περισσότερο με τον Τζόκοβιτς να τον ταλαιπωρεί με αμέτρητες μπάλες από τη βασική γραμμή και συνεχές τρέξιμο.

Ο Σέρβος πέτυχε νωρίς break στο 4ο σετ ενώ με ένα ακόμη πήρε προβάδισμα 4-1 games. Ο Ντελ Πότρο αντέδρασε σπασμωδικά, μειώνοντας σε 4-2, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με τον Νόλε να τελειώνει με ένα εντυπωσιακό drop shot την υπόθεση νίκη!