Είτε το πιστεύετε είτε όχι, είναι η πραγματικότητα. Τζον Ίσνερ και Νίκολας Μαχού αψήφησαν κάθε νόμο της φυσικής στην αναμέτρηση του 1ου γύρου στο Wimbledon η οποία είχε διακοπεί την Τρίτη, λόγω σκότους και δεν κατάφερε να ολοκληρωθεί ούτε την Τετάρτη με το σκορ να είναι στο εξωφρενικό 59-59 games στο 5ο σετ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όλα τα κοντέρ "έσπασαν" οι Μαχού και Ίσνερ στην, κυριολεκτικά, ατελείωτη μονομαχία τους για τον 1ο γύρο του Λονδρέζικου Grand Slam.

Οι δύο μαχητές, την Τρίτη αναγκάστηκαν να διακόψουν τις προσπάθειές τους κι ενώ το σκορ ήταν 2-2 στα σετς (Μαχού-Ίσνερ 4-6, 6-3, 7-6, 6-7) και συνέχισαν το 5ο σετ την Τετάρτη το οποίο αποδείχθηκε... κάτι παραπάνω από μαραθώνιο.

Ο νεόφερτος, σχετικά, κανονισμός ο οποίος αναφέρει ότι στο 5ο σετ δεν ισχύει η διαδικασία του tie break, έδωσε τη δυνατότητα στους δύο τενίστες να σπάσουν κάθε προηγούμενο ρεκόρ διάρκειας αγώνα, παίζοντας συνολικά τένις για περίπου 10 ώρες!!!! Μόνο το 5ο σετ διήρκησε 7 ώρες και η λύση δόθηκε από τον διαιτητή και τους διοργανωτές οι οποίοι ανάγκασαν να διακόψουν και πάλι την αναμέτρηση, λόγω του προχωρημένου της ώρας (διακόπηκε στις 21:15 τοπική ώρα) με το σκορ να είναι 59-59 games!!!!

Δεν υπάρχει, βεβαίως, καμία αμφιβολία ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι, παρόλο που δεν έχει ολοκληρωθεί, είναι το μεγαλύτερο σε διάρκεια στην ιστορία του παγκοσμίου τένις ενώ έχει σπάσει και κάθε επιμέρους σκορ όπως για παράδειγμα τα περισσότερα παιγμένα games σε ένα ματς αλλά και τα στατιστικά των δύο αθλητών που προκαλούν ίλιγγο στο άκουσμά τους.

Ο Τζον Ίσνερ, μέχρι την ώρα που ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει για δεύτερη φορά το ματς, είχε 333 winners (!!!) μεταξύ των οποίων 98 άσους (!) ενώ τα στατιστικά του Νίκολας Μαχού δεν υπολείπονται καθόλου με τον 28χρονο Γάλλο να έχει 318 winners με 94 άσους!!!

Συνολικά είδαμε 651 winners (και έχει ακόμα...) ενώ τα αβίαστα λάθη των δύο τενιστών μοιάζουν ελάχιστα στην τεράστια διάρκεια του ματς με τον Αμερικανό να έχει 53 λάθη και τον Μαχού 56.

Ο Νίκολας Μαχού ο οποίος έδειξε απίστευτη ψυχική δύναμη, αναγκαζόμενος κάθε τρεις και λίγο να σερβίρει για να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης, μιας και ο Τζον Ίσνερ σέρβιρε πρώτος στο σετ, κατάφερε επίσης να σώσει και 4 match points του αντιπάλου του δύο εκ των οποίων στο 33-32 (15/40) και ένα στο 59-58!

Τα ακριβή νούμερα για τη διάρκεια αλλά και τα στατιστικά του αγώνα, θα είναι διαθέσιμα μετά το τέλος της αναμέτρησης η οποία ελπίζουμε να ολοκληρωθεί... την Πέμπτη.

Ο νικητής της αναμέτρησης, κανονικά, θα αγωνιστεί και πάλι την Πέμπτη με τον Τιέμο ντε Μπάκερ ο οποίος επίσης νίκησε σε ένα επικό παιχνίδι τον Σαντιάγκο Ζιράλντο με 6-7(4), 6-4, 6-3, 5-7, 16-14 μετά από 4 ώρες και 6 λεπτά.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το προηγούμενο ρεκόρ σε διάρκεια αγώνα, ήταν στη νίκη του Φαμπρίς Σαντορό επί του Αρνό Κλεμόν στο Roland Garros 2004 όπου είχε κρατήσει 6 ώρες και 33 λεπτά.

Tετάρτη 23/06: 2ος γύρος Wimbledon

Brands (Germany) beat 7-Davydenko (Russia) 1-6 7-6(5) 7-6(8) 6-1
Clement (France) beat Luczak (Australia) 6-7(4) 6-3 6-3 6-4
1-Federer (Switzerland) beat Bozoljac (Serbia) 6-3 6-7(4) 6-4 7-6(5)
28-Montanes (Spain) beat Evans (U.S.) 3-6 6-3 6-7(5) 6-1 6-4
31-Hanescu (Romania) beat Ilhan (Turkey) 6-4 6-4 3-6 6-3
3-Djokovic (Serbia) beat Dent (U.S.) 7-6(5) 6-1 6-4
12-Berdych (Czech Republic) beat Becker (Germany) 7-5 6-3 6-4