Παρά την απώλεια ενός σετ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στη νίκη με 3-1 σετ επί του Ευγένι Κορολέφ στον 1ο γύρο του Roland Garros και έδειξε να έχει αφήσει πίσω του τα προβλήματα υγείας που τον ταλαιπώρησαν τις τελευταίες εβδομάδες.

Έχοντας να αγωνιστεί από τις 7 Μαΐου όταν εγκατέλειψε τον προημιτελικό του Serbian Open κόντρα στον νεαρό συμπατριώτη του, Φίλιπ Κραΐνοβιτς, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε δυναμικά στα courts και ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις του στη φετινή διοργάνωση του Γαλλικού Όπεν.

Ο 23χρονος Σέρβος, Νο3 του ταμπλό, επικράτησε με 6-1, 3-6, 6-1, 6-3 του Ευγένι Κορολέφ στο Suzanne Lenglen και πήρε την πρόκριση για το 2ο γύρο του Παριζιάνικου Grand Slam, περιμένοντας τον νικητή της αναμέτρησης Νισικόρι-Ζιράλντο.

Ο Νόλε, αν εξαιρέσουμε το 2ο σετ όπου έκανε μια μικρή κοιλιά (λογικό μετά από αρκετές εβδομάδες εκτός δράσης), στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα κράτησε σε πολύ υψηλά επίπεδα την απόδοσή του ενώ ακόμη και το σερβίς του που τον ταλαιπώρησε πολύ φέτος, παρουσίασε σημάδια βελτίωσης. Ο "Τζόκερ" τελείωσε το ματς με 63% ευστοχία στο 1ο σερβίς από το οποίο είχε 79% κερδισμένους πόντους, έχοντας παράλληλα 23 winners (οι 7 άσοι) και 21 αβίαστα λάθη (έναντι 38 του Κορολέφ).

Στα υπόλοιπα ματς της Δευτέρας, o Στάνισλας Βαβρίνκα (πιθανός αντίπαλος του Φέντερερ στον 4ο γύρο), δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Γιαν Χάγιεκ νικώντας τον Τσέχο με 6-1, 6-3, 6-3 και έκλεισε ραντεβού στους "64" με τον Αντρέας Μπεκ ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε στα τέσσερα σετς ετον Πάολο Λορένζι.

Το εισιτήριο για το 2ο γύρο εξασφάλισε σχετικά εύκολα και ο Τόμας Μπέρντιχ, Νο15 του ταμπλό, που νίκησε με 7-6(7), 6-3, 6-1 τον Χιλιανό, Χορχέ Ακουιλάρ ενώ επόμενος αντίπαλος του Τσέχου θα είναι την Τετάρτη ο Εντουάρντ Ροζέρ Βασελίν.

Αντίθετα ο Ισπανός, Νο27 του ταμπλό, Φελιτσιάνο Λόπεζ, δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά γνωρίζοντας ταπεινωτική ήττα με 6-1, 7-6(5), 6-2 απ'τον 24χρονο Γερμανό, Νο166 στον κόσμο, Ζουλιάν Ρέιστερ. Ο Λόπεζ ήταν πιθανός αντίπαλος του Φέντερερ στον 3ο γύρο.